Žebříčky Přehledy

Bankovní nebo nebankovní půjčka: Jak poznat férovou nabídku?


23.5.2025  |  Veronika Křivská, zpráva Broker Consulting | foto: Hyponamíru

Půjčky nabízí nejen banky, ale i desítky nebankovních společností. Jejich podmínky se liší a srovnání nebývá snadné, ať už jde o výši poplatků, požadavky na klienta nebo celkové náklady. Na co si dát pozor a jak poznat, že je půjčka skutečně fér? Přinášíme komentář Martina Nováka, odborníka ze společnosti Broker Consulting.


Půjčka je úvěrový produkt pro financování nákupů zboží nebo služeb ve vyšších pořizovacích hodnotách, jako například vybavení a rekonstrukce domácnosti, pořízení auta nebo financování studií.

Úvěry jsou poskytovány bankovními nebo nebankovními institucemi. Jedná se o dočasné poskytnutí peněžních prostředků úvěrujícímu za určitý poplatek a úrok. Úvěry mohou být účelové (vymezení na co bude úvěr využit) či neúčelové.

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?



Banky podléhají přísné regulaci České národní banky (ČNB), kladou vyšší nároky na bonitu klienta, a ne každý žadatel proto na půjčku dosáhne. Na oplátku však nabízejí vyšší míru ochrany spotřebitele, nižší úrokové sazby a zpravidla přehlednější podmínky.

Nebankovní společnosti bývají při posuzování žádostí méně přísné, což ale zároveň znamená, že je třeba být obezřetnější. Výhodou může být rychlejší schválení půjčky a méně administrativy. I tyto společnosti však musejí mít platnou licenci od ČNB.

„To, že je půjčka nebankovní, automaticky neznamená, že je nevýhodná. Důležité je rozlišovat mezi důvěryhodným poskytovatelem a firmou, která staví na neznalosti klienta,“ vysvětluje Martin Novák ze společnosti Broker Consulting. „Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníkem. Finanční konzultant vám pomůže vyhodnotit konkrétní nabídku a najít bezpečné řešení.“

Přehled spotřebitelských úvěrů od bank i vybraných nebankovních společností najdete na Finparádě zde

Co hlídat, než podepíšete?



Klíčovým ukazatelem výhodnosti půjčky není úrok, ale RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ta zahrnuje veškeré poplatky a ukazuje, kolik za půjčku skutečně zaplatíte.

Například pokud je úrok 6 % p.a., ale RPSN 24 %, zpozorněte. Je zřejmé, že zbytek tvoří poplatky za sjednání a vedení účtu či jiné skryté poplatky. „Zpozornět bychom měli i u nabídek s extrémně nízkým nebo nulovým úrokem. Nikdo vám nedá nic zadarmo – háček může být ukryt v drobném písmu,“ doplňuje Martin Novák.

Pět znaků férové půjčky


  1. RPSN je jasně uvedeno a odpovídá běžné úrovni trhu.
  2. Smlouva je přehledná, bez skrytých poplatků.
  3. Poskytovatel má platnou licenci ČNB.
  4. Společnost komunikuje srozumitelně a bez nátlaku.
  5. Možnost předčasného splacení bez sankcí nebo za minimální poplatek.
Férový poskytovatel komunikuje otevřeně, ochotně odpovídá na otázky a netlačí vás do rychlého rozhodnutí. Pokud něco ve smlouvě chybí nebo je nesrozumitelné, raději ustupte.

Žebříček půjček naleznete na Finparádě zde

Na půjčku jen s rozvahou a plánem



Nebankovní půjčky mohou dávat v mimořádných situacích smysl, pokud potřebujete menší částku na kratší dobu a jste si jistí svou schopností splácet.

„Existují renomované společnosti, které hrají fér a jsou členy profesních asociací dohlížejících na etiku podnikání,“ potvrzuje Novák. Zároveň ale upozorňuje, že půjčka by měla být až poslední možností. „V první řadě je vhodné zvážit přivýdělek, práci přesčas nebo brigádu. Pomoci může i revize výdajů nebo podpora v rodině. Pokud si už půjčujeme, měli bychom mít jasný plán splácení a co nejdříve začít tvořit rezervu,“ uzavírá Martin Novák.

Než se pro půjčku rozhodnete, dejte si čas na promyšlení, porovnání a ověření všech podmínek. Nepodléhejte prvnímu dojmu ani časovému tlaku. Dobré rozhodnutí nevzniká ve spěchu, ale na základě relevantních informací, realistického zhodnocení vaší situace a rozumného plánu splácení.


Žebříček spotřebitelských úvěrů Obrázek: Pokračuj
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů Obrázek: Pokračuj
Sjednání spotřebitelského úvěru Obrázek: Pokračuj


Co na to návštěvníci Finparády.cz?



Následující žebříček je sestaven na základě hlasování v kalkulačce půjček návštěvníky Finparády.cz. Podle nich výhodnou půjčku nabízí mBank, následovaná Air Bank a třetí místo by patřilo UniCredit Bank. Finanční produkty na portálu Finparáda.cz již celkem hodnotilo více jak 18 500 návštěvníků.

Pořadí Banka Produkt Průměrná známka (1–5)
1. mBank mPůjčka Plus 2,58
2. Air Bank
Půjčka
2,59
3. UniCredit Bank PRESTO Půjčka 2,73
Zdroj: Finparáda.cz; do žebříčku jsou zařazeny pouze produkty, které mají větší počet hlasů, než je průměrný počet hlasů v dané produktové kategorii

Ohodnoťte vaši půjčku

Máte sjednanou půjčku? Vyjádřete pomocí smajlíků vaši spokojenost či nespokojenost právě s vaší půjčkou. Hodnotit můžete ZDE.
 
Obrázek: Smajlíci







Související články:


Žebříčky a přehledy:



Zpět


© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.