Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Mnohem více než inflace sužuje českou ekonomiku nezaměstnanost
9.1.2013 | Michal Kozub
Inflace na konci roku opět klesla. Ještě v říjnu byly ceny meziročně vyšší o 3,4 %, v prosinci přišlo velmi citelné a pro spotřebitele potěšující snížení na 2,4 %. Takovou změnu ocení hlavně spotřebitelé, kterým se může finančně ulevit. Růst cen je už nebude tolik trápit, a pokud se tento trend přenese i do roku 2013, konečně poroste jejich reálná mzda. Pokles inflace může mít jeden důležitý pozitivní efekt: otevření peněženek spotřebitelů, růst jejich spotřeby a podpora domácí ekonomiky.
Zdražování cen bydlení a potravin se spotřebitelům brání jen těžko
Ceny v meziročním srovnání stále rostou hlavně ve dvou oblastech: v bydlení (+3,6 %) a v potravinách (+5,2 %), které tvoří většinu inflace. Výdaje za tyto položky jsou pro každého člověka nezbytné, a proto musí často akceptovat jejich ceny. U potravin lidé hledají levnější varianty, přesto nelze omezovat spotřebu nekonečně. Zdražování od nového roku přišlo i u typických služeb, jako je vodné, stočné, svoz odpadu atd. V květnu totiž sněmovna přijala zákon, který dovoluje obcím zvýšit poplatek za svoz odpadu až na tisíc korun, tedy dvojnásobek původní sazby.
Vybavení domácnosti a pohonné hmoty k inflaci nepřispívají
Ceny jsou prakticky stejné v oblasti vybavení domácností. Tam se ceny dlouhodobě drží, nebo i mírně klesají. V prosinci klesly o nepatrných 0,6 %, což je pro běžného spotřebitele spíše zanedbatelná částka. U nábytku se totiž lidé rozhodují více podle vzhledu, a ne podle ceny. Pozitivní je i vývoj cen pohonných hmot, které byly v porovnání listopadu a prosince menší o 2,3 % a v porovnání s loňským rokem vyšší pouze o 0,6 %.
Za celý rok 2012 vzrostla inflace o 3,3 %, což je sice nejvíce za poslední čtyři roky, přesto nejde o nijak dramatickou a razantní inflaci. V roce 2008 se lidé museli vyrovnat s růstem cen o 6,3 %. V příštím roce by ceny opět měly mírnit své přírůstky a pohybovat se okolo 2,3 %.
Trh práce je v nevídané krizi
Počet lidí bez práce je pravidelně ke konci roku nejvyšší. I prosinec přinesl stejný, negativní trend, kdy nezaměstnanost podle staré metodiky vzrostla na 9,4 % a podle nové metodiky na 7,4 %. To je výrazně více než v předchozím roce a trh práce je ve znatelně horším stavu. Chuť nabírat nové zaměstnance prakticky není a najít si nové místo je pro řadu lidí velmi obtížné.
Dlouhodobě špatná situace trápí okresy na severu Čech i Moravy. V Bruntále je nezaměstnanost 18 %. Kritická situace je aktuálně v Havlíčkově Brodě, kde na jedno místo čeká téměř 117 lidí. Tyto okresy zoufale potřebují velkého investora, který by dokázal vytvořit vhodné pracovní nabídky. V prosinci se v celé republice na úřady práce nahlásilo nově 60 tisíc lidí, což není nejhorší výsledek, ale odešlo z nich jen 23 tisíc osob. Umístěných uchazečů o práci bylo pouhých 11 tisíc. Tak špatný výsledek nebyl ani v nejhorší krizi v letech 2008 a 2009, kdy si v prosinci 2008 našlo práci jen 16 tisíc lidí.
Špatná situace bude pokračovat i v lednu, kdy na úřady práce přijdou zbylí uchazeči, kteří se ještě nestihli nahlásit v prosinci. Nezaměstnanost se tak dostane na dostřel desetiprocentní hranici. I celý rok 2013 bude na trhu práce ve znamení nervozity a rozhodně horší než rok 2012.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Produktové novinky bank v dubnu aneb co nového pro nás banky připravily?
Jaký byl vývoj ceny zlata za měsíc duben?
Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc duben
Fondy skupiny CREDITAS pod drobnohledem. Jak si vedly v roce 2024?
Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc duben
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.