Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Zlato bylo v roce 2012 stále v hledáčku investorů, horečka ale nepropukla
17.12.2012 | Zdeněk Bubák
Přinášíme Vám přehled událostí týkajících se investičního zlata v roce 2012. Přehled nejdůležitějších událostí na trhu s investičním zlatem sestavila společnost AuPortal, obchodník s investičními kovy v ČR a na Slovensku.
Cena zlata v roce 2012 nepřekročila očekávanou symbolickou hranici dvou tisíc dolarů za trojskou unci, přesto byl zájem o investiční zlato vysoký. Cena investičního zlata překročila hranici 1 500 dolarů za trojskou unci již v polovině roku 2011 a po celý rok 2012 se nad ní udržela. V současnosti se cena trojské unce zlata pohybuje okolo 1 700 dolarů.
Banky a prodejci zlata rozšiřovali v roce 2012 své služby. Snažili se vyhovět rostoucí poptávce po investicích do zlata ze strany veřejnosti. „Češi se investovat do drahých kovů teprve učí. Zatímco v některých západních zemích tvoří cenné kovy kolem deseti procent finančního portfolia, u nás to jsou zhruba čtyři procenta a to je málo. Proto se snažíme takové investice maximálně zpřístupnit také malým střadatelům, což v našem případě znamenalo například otevření dalšího kamenného obchodu v centru Prahy,“ vysvětluje Bronislav Beneš, business manager společnosti AuPortal. Podle informace společnosti AuPortal, které čerpala z aktuální analýzy Lidových novin, čeští investoři v roce 2012 nakoupili až čtyři tuny investičního zlata.
Diskuze o zlatém standardu se v roce 2012 objevovaly nejen v USA. Spojené státy opustily zlatý standard v roce 1933 a zejména v táboře Republikánů sílí hlasy po jeho návratu. Spekulovalo se také o tom, že Čína vlastní mnohem více fyzického zlata, než oficiálně uvádí, což jí má pomoci právě k zavedení zlatého krytí pro její měnu. „Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo, je jisté, že to výrazně ovlivní globální ekonomiku. Čína by tak pravděpodobně vytvořila nový rezervní měnový systém, jako protiváhu dolaru,“ doplňuje Bronislav Beneš. Výrazně roste i zájem čínských investorů o investiční zlato, který je přibližně 35 krát větší než v USA.
Po dlouhé anabázi, kdy se množily spekulace o skutečném množství německých zlatých rezerv, svolila Bundesbanka převést několik desítek tun zlata, které jsou uloženy v americkém FEDu do Německa ke kontrole jeho ryzosti. Zlaté rezervy navyšovaly země Latinské Ameriky, Mexiko, USA, evropské země, Čína a další.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Produktové novinky bank v dubnu aneb co nového pro nás banky připravily?
Jaký byl vývoj ceny zlata za měsíc duben?
Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc duben
Fondy skupiny CREDITAS pod drobnohledem. Jak si vedly v roce 2024?
Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc duben
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.